От 19 Ноември (Събота) 2005г., от 11:00ч. успешно стартираха тренировките за напреднали деца в ШАХМАТЕН ДОМ "ГЕОРГИ ГЕШЕВ"София, бул.Христо Ботев 39(до площад "Македония", спирката на трамвай 9,6 посока НДК).
::ШАХМАТЕН ДОМ - ГЕОРГИ ГЕШЕВ - СОФИЯ::
..:::ТРЕНИРОВКИ ЗА НАПРЕДНАЛИ:::..
Шахматен дом „Георги Гешев” отново отвори врати за млади шахматисти. Къщата музей на един от първите изявени български състезатели по шахмат прие младите рицари в група за напреднали.
:: Тренировките са БЕЗПЛАТНИ за всички членове на клуба и местата в двете групи са ограничени според местата в залата !
Графика за провеждане на тренировките е следният:
Събота от 11:00 до 13:00ч. в Дом "Г.Гешев"
Залите са две на брой, напълно оборудвани с табла, фигури и шахматни часовници. Атмосферата е напълно клубна, а малкото барче предлага храна и напитки за всеки от играещите.
Библиотеката на Шахматен Дом „Георги Гешев” предоставя възможност за ползване в рамките на занятията или закупуване на различни шахматни книги и списания. Предоставени са, също така голям асортимент от интересни и полезни шахматни пособия, като часовници, шахматни комплекти, демонстрационни табла, портативни сгъваеми шахове и много други, които могат да бъдат разгледани и закупени за лично ползване.
Нивото на участниците е високо и благодарение на тяхната отдаденост, благородство и интерес към заниманията, двучасовата тренировка преминава неусетно бързо.
Нашата интернет страница ще отразява всяка седмица с нови материали развитието в групата...и всеки млад рицар е добре дошъл в напредналите, стига той разбира се да е достигнал нужното ниво от знания, умения и постижения.
:: КРАТКИ БИОГРАФИЧНИ БЕЛЕЖКИ ::
Георги Гешев е най-изтъкнатия представител на нашето шахматно движение от времето на неговото зараждане. С неговото име е свързан периода 1926-36 години. Това беше времето, когато шахмата правеше своите първи крачки, времето на първите шахматни клубове, началото на организирания шахматен живот.
Георги Гешев е роден в София на 8 Октомври 1903г. Още като ученик 16-годишен той се привързва към шахматното изкуство, задълбочено изучава теория и става един от най-ревностните членове на софийския шахматен клуб. Благодарение на своя голям природен талант и изключителна любов към шахмата, той бързо се издига между един от най-добрите шахматисти. Първата по-значителна проява, която му създава известност, е спечелването през 1925г. на един голям международен конкурс за решаване на шахматни задачи. Една област от шахмата в която Гешев проявява жив интерес до края на живота си.
Не закъсняват и успехите му като състезател. Бързо се налага като най-колоритният и силен играч за определен период от историята на нашия шахмат. През 1927 година побеждава в мач силния варненски шахматист Ксени Атанасов, а същата година участва за първи път в първенството на Софийския шахматен клуб и разделя първото място с известния по това време наш шахматист Алфред Пинкас. В последвалият след турнира мач Гешев убедително се налага с резултат 4.5:1.5.
През 1928 година във Велико Търново се полагат основите на Българския шахматен съюз. Непосредствено след конгреса се играе и първото първенство на България, но за съжаление поради земетресението в Чирпан и някой от организационен характер, то остава незавършено. Фактически обаче Гешев е победител, тъй като в момента на прекъсването на турнира убедително води в класирането пред следващите го Георги Х.Славчев, Ксени Атанасов, д-р Андрей Гюров и др. В първенството на Софийския шахматен клуб през 1929г. той е на второ, а през 1931г. отново на първо място. Официалните ежегодни първенства на България датират от 1933 година. На първото във Варна Георги Гешев е начело заедно с д-р Ю. Тошев, но след това в един крайно оспорван и изпъстрен с драматични моменти мач, той побеждава с резултат 4.5:3.5.
От този момент до края на своя живот Гешев е безсменен шампион на страната – София /1934/, Русе /1935/ и отново София /1936/. Междувременно побеждава в мачове освен д-р Тошев и другите свои най-изтъкнати съперници по онова време – Ксени Атанасов и Найден Войнов.
През 1935 година в София гостува известния руски майстор емигрант Евгени Зноско-Боровски. Това бе първото посещение на чуждестранен шахматист в нашата страна. Гешев наистина губи организирания малък мач 1:3, но независимо от резултата показва зряла игра и само липсата на международен опит не му позволява да завърши по-успешно мача. На следващата година на турнира на нациите в Мюнхен, играейки на I дъска, в отделни партии срещу най-известните световни шахматисти Гешев показва, че може успешно да се сражава с тях. Паметни остават победите му срещу Макс Роми, Кавли Йоргенсен, Г. Ван Дьосбург, ремитата срещу Паул Керес, Владас Микенс и др. И тъкмо в този момент, когато Гешев е пред прага на „големия шахмат”, в разцвета на своите творчески сили, неочаквана и нелепа смърт слага край на тези надежди...
По своя стил на игра Гешев е истински учител на следващото поколение шахматисти у нас. В играта му се съчетават здрав научен подход, тънко позиционно чувство и отлична тактика и техника. Не на последно място трябва също така да се изтъкне и безпределната преданост на Гешев към шахматното изкуство, заради което той не веднъж е пренебрегвал важни обстоятелства в личния си живот, с цената на многобройни жертви.
Той умира на 15 Юли 1937 година, една седмица след вземането на последния си изпит в Юридическия факултет. Смъртта ре последвала от усложнение на „перитонитна” основа преди да бъде извършена операция от апендицит.